20 października 2005

Technologia WiMAX wkracza na rynek W sierpniu firmy Proxim, Airspan Networks, Aperto Networks, Sequans i Wavesat dostarczyły swoje rozwiązania WiMAX do laboratoriów Cetecom

Technologia WiMAX wkracza na rynek
W sierpniu firmy Proxim, Airspan Networks, Aperto Networks, Sequans i Wavesat dostarczyły swoje rozwiązania WiMAX do laboratoriów Cetecom w Maladze (Hiszpania). W laboratoriach zostaną wykonane testy potwierdzające zgodność produktów ze standardem WiMAX. Testy zakończą się w październiku tego roku.


Produkty, które przejdą pomyślnie testy otrzymają certyfikat „WiMAX Forum Certified” dla IEEE 802.16-2004. Certyfikacja umożliwi firmom szybkie rozpoczęcie sprzedaży i wdrożeń produktów.


Według Adlane Fellah, starszego analityka w firmie Maravedis wygrają ci dostawcy, którzy szybciej będą mieli gotowe certyfikowane produkty do sieci WiMAX.


WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) jest technologią, która wykorzystuje standardy radiowej transmisji danych IEEE 802.16 i ETSI HiperMAN. Technologia pozwala na zbudowanie rozległych bezprzewodowych sieci miejskich o zasięgu do 50 km od nadajnika, w których dane transmitowane są z prędkością do 70 Mbit/s. WiMAX umożliwia operatorom świadczenie wielu różnych usług z poziomu jednej platformy.