26 stycznia 2010

SQL Server 2008 R2 będzie wydany już w maju!

SQL Server 2008 R2 będzie wydany już w maju!

Microsoft potwierdził, że nową wersję swojego flagowego RDBMS-a zamierza przedstawić na początku maja br. – chce z nią powalczyć o rynek do tej pory okupowany przez hurtownie danych Oracle’a.

Oficjalnie w swoim oświadczeniu na łamach bloga DataPlatformInsider Redmond nie podało terminu wydania SQL Servera 2008 R2. Sytuacja zmieniła się po tym, jak partner Microsoftu, firma Unisys, opublikował dane dotyczące wydajności 96-rdzeniowej maszyny Unisys ES7000, na której właśnie testowana była nowa baza danych Microsoftu.

To zmusiło Microsoft do ujawnienia, że serwer bazodanowy będzie dostępny 6 maja br. Jest to efekt wymogów Rady Wydajności Przetwarzania Transakcji (TPC) – zgodnie z jej zasadami, każdy produkt przetestowany przygotowanymi przez Radę benchmarkami musi pojawić się na rynku w ciągu 185 dni od opublikowania ich wyników.

SQL Server 2008 R2 wydany jako Community Technology Preview został pobrany już ponad 150 tysięcy razy. Przynosi ze sobą znacznie większą skalowalność – będzie obsługiwał aplikacje wykorzystujące do 256 logicznych procesorów, ma być też dostarczany wraz ze specjalnymi bazodanowymi maszynami, budowanymi przez hardware’owych partnerów Microsoftu, w tym Unisysa.

Fabio Catassi, dyrektor techniczny jednej z testujących nowego SQL Servera firm – Mediterrean Shipping Company – stwierdził: „SQL Server 2008 R2 pozwolił naszemu działowi IT skupić się na większych wyzwaniach, przy zachowaniu kontroli nad naszym najważniejszym zasobem – informacją. Wykorzystując Excela i PowerPivota jako interfejs dla Self-Service BI, modelujemy, analizujemy i obracamy milionami rekordów w pamięci i publikujemy nasze rozwiązania Business Intelligence w SharePoincie w ciągu minut. Pozwala to także naszym geograficznie oddalonym oddziałom na dostęp do nich w ułamku tego czasu, a naszemu działowi IT na centralne zarządzanie i monitoriwanie informacji”.

Póki co, SQL Server 2008 R2 w wersji CTP można pobrać ze strony www.microsoft.com/sqlserver/2008/en/us/R2Downloads.aspx. Ceny dla wersji ostatecznej mają być podane jeszcze w tym miesiącu.

Źródło: eWeek.com, blogs.msdn.com