16 maja 2019

Rozbudowa środowiska wirtualiza-cyjnego i backupowego w firmie z branży motoryzacyjnej

Początki działalności naszego klienta na polskim rynku rozpoczęły się w latach 50. zeszłego wieku, a obecnie jest częścią międzynarodowego koncernu. Specjalizuje się w produkcji samochodów ciężarowych, dostawczych, autobusów  oraz silników i urządzeń przemysłowych.

W infrastrukturze klienta funkcjonował dwuwęzłowy klaster wysokiej dostępności wraz ze środowiskiem VMware vSphere wykorzystywany na potrzeby procesów produkcyjnych. Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową i przestrzeń do przechowywania danych zaowocowało rozbudową obecnego środowiska o kolejny host wirtualizacyjny oraz uzupełnienie o dodatkowe dyski macierzy HPE MSA 2040. Wdrożony i uruchomiony został serwer DELL PowerEdge R440 z procesorami Intel Xeon Gold 6130 zapewniający bardzo wydajną, wielowątkową obsługę operacji obliczeniowych.

Oczywistym aspektem jest, że rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową i przestrzeń bezpośrednio wpływa na system kopii zapasowych. W środowisku klienta od kilku lat bezawaryjnie funkcjonował Veeam Backup&Replication, który zapewnia kompleksową ochronę maszyn wirtualnych i baz danych. Oprócz przechowywania aktualnych kopii zapasowych na lokalnych dyskach serwera klient miał świadomość o konieczności długoterminowego przechowywania plików kopii zapasowych ze względów bezpieczeństwa. Ze względu na bardzo dobrą integrację Veeam Backup&Replication z urządzeniami taśmowymi, które są bezkonkurencyjne w takich aspektach, zaproponowana została biblioteka taśmowa IBM TS4300 z napędem LTO-7. Takie rozwiązanie pozwala na przechowywanie na jednej taśmie nawet do 15 TB skompresowanych danych! Urządzenie pozwala na elastyczną skalowalność zarówno napędów taśmowych jak i dodatkowych obudów na magazynki.

Drugim, również bardzo istotnym zabezpieczeniem jakie zostało wprowadzone po uruchomieniu backupu taśmowego jest możliwość przechowywania kopii zapasowych off-site. Jest to kluczowa funkcjonalność, która w przypadku wirusów ransomware staje się ostatnim bastionem ochrony firmowych danych.

Przeprowadzona inwestycja przy pomocy firmy ITNS Polska pozwoliła zmultiplikować wydajność procesów produkcyjnych oraz wprowadzić kolejny poziom bezpieczeństwa w ochronie danych firmy. Takie połączenie pozwala klientowi skupić się na tym, co wykonuje najlepiej – dostarczać zaawansowane rozwiązania do swoich klientów, nie martwiąc się zasobami IT.