25 maja 2005

Przyszłość bez kabli: producenci zacierają ręce Zainteresowanie połączeniami bezprzewodowymi w elektronice użytkowej będzie stymulować rozwój branży WLAN 򊆘 przewidują

Przyszłość bez kabli: producenci zacierają ręce
Zainteresowanie połączeniami bezprzewodowymi w elektronice użytkowej będzie stymulować rozwój branży WLAN – przewidują analitycy IDC. Sprzedaż półprzewodników obsługujących połączenia bezprzewodowe powinna w najbliższym czasie dynamicznie rosnąć.


Według prognoz IDC, wartość rynku chipów WLAN wzrośnie z 1,2 mld USD w ubiegłym roku do 3 mld USD w roku 2009. Roczny wzrost wyniesie więc średnio aż 21%. W roku 2009 spodziewana jest sprzedaż 487 mln sztuk układów WLAN. Wzrost rynku pobudzany jest przez coraz większą liczbę zastosowań komunikacji bezprzewodowej: chipy WLAN trafiają do konsol do gier, multimedialnych set-top boksów, telewizorów, a także telefonów komórkowych. Wraz ze wzrostem atrakcyjności rynku, przewidywana jest zaostrzająca się konkurencja cenowa pomiędzy producentami układów WLAN, co w konsekwencji doprowadzi do dalszego rozszerzania liczby zastosowań.

W ubiegłym roku liderem rynku półprzewodników WLAN był Broadcom, który w tym rankingu wyprzedził firmy Atheros, Intel, Conexant/GlobespanVirata oraz Texas Instruments.