25 października 2004

Obrona przed programami szpiegującymi w urządzeniach Blue Coat Do urządzeń proxy Blue Coat dodane zostały funkcje, które blokują instalację programów szpiegujących oraz

Obrona przed programami szpiegującymi w urządzeniach Blue Coat
Do urządzeń proxy Blue Coat dodane zostały funkcje, które blokują instalację programów szpiegujących oraz dostęp do stron internetowych o zawartości związanej z rozpowszechnianiem aplikacji spyware. Skanują także treści WWW w poszukiwaniu sygnatur programów szpiegujących. Dodatkowo, wykrywają komputery w sieci zainfekowane programami szpiegującymi i powiadamiają o tym administratorów IT. Informują również użytkownika zakażonej maszyny o konieczności usunięcia złośliwej aplikacji.

Rozbudowanie funkcjonalności rozwiązań BlueCoat odbyło się dzięki nawiązaniu współpracy BlueCoat z firmą InterMute, producentem aplikacji zabezpieczających przed programami szpiegującymi. Na podstawie zawartego porozumienia, urządzenia Blue Coat współpracują z oprogramowaniem InterMute SpySubtract. Program ten zapewnia ochronę przed programami spyware zarówno na poziomie bramy internetowej, jak i komputerów w sieci.

Do serii ProxySG wprowadzono funkcje blokady dostępu do tych stron WWW, które już zostały rozpoznane jako źródła rozpowszechniania programów spyware oraz znajdują się na „czarnych listach”. Natomiast w urządzeniach z rodziny ProxyAV pojawiła się opcja skanowania ruchu w sieci w poszukiwania sygnatur programów szpiegujących.

Jako urządzenia proxy, rozwiązania Blue Coat analizują cały ruch internetowy w sieci LAN. Taka funkcjonalność pozwala im obserwować obiekty wchodzące do wnętrza sieci i raportować administratorom o pojawieniu się programów szpiegujących. Urządzenia BlueCoat informują również użytkowników o zainfekowaniu ich komputerów oraz zalecają uruchomienie aplikacji SpySubtract w celu usunięcia niebezpiecznych programów z dysku.

Funkcje blokowania dostępu do stron WWW będących źródłem programów szpiegujących są dostępne z poziomu urządzeń ProxySG, rozpoznawanie sygnatur aplikacji spyware z poziomu urządzeń ProxyAV. Dlatego w celu zwiększenia prewencyjnej ochrony Blue Coat poleca użytkowanie zintegrowanych rozwiązań ProxySG i ProxyAV.

W Europie Środkowowschodniej rozwiązania Blue Coat wzbogacone o nowe funkcjonalności oferuje Veracomp.

Informacje o Blue Coat Systems
Amerykański dostawca specjalizowanych urządzeń z serii ProxySG i ProxyAV zabezpieczających komunikację prowadzoną za pośrednictwem internetu. Wśród funkcji systemu znajdują się: filtrowanie URL, kontrola antywirusowa, zabezpieczanie treści, zarządzanie szerokością pasma oraz wykrywanie złośliwych programów. Z 18,000 urządzeń Blue Coat korzysta obecnie ponad 3,500 użytkowników na świecie. Centrala Blue Coat mieści się w Sunnvale w USA. Według IDC Blue Coat jest liderrm rynku urządzeń do bezpiecznego zarządzania zawartością z 33 proc. udziałem. IDC przewiduje, że rynek ten wrośnie do 1,6 miliarda USD w 2007 roku.