20 stycznia 2017

Nowy serwer backupowy oraz macierz dyskowa dla firmy z branży finansowej.

Nasz klient działa na rynku branży finansowej od 2007 roku. Specjalizuje się w funduszach inwestycyjnych i działa zarówno na rynku polskim jak i zagranicznym.

Ze względu na bezpieczeństwo oraz specyfikę pracy infrastruktura oparta jest w głównej mierze o środowisko Uniksowe zlokalizowane w dwóch serwerowniach. Dotychczasowymi metodami zabezpieczania danych były kopie plików wykorzystujące wewnętrzne mechanizmy systemów operacyjnych zapewniające ich synchronizację. Głównymi celami inwestycji miały być:

  • zapewnienie pełnej ochrony plików, serwerów oraz baz danych z założoną retencją,
  • zapewnienie kopii zapasowych w dwóch odrębnych lokalizacjach,
  • optymalne wykorzystanie infrastruktury serwerowej.

Bazując na naszym doświadczeniu zdecydowaliśmy zrealizować wspomniane założenia wykorzystując do tego celu serwer HP DL80 Gen9 umiejscowionym w podstawowym Datacenter oraz macierz HP MSA 1020 w lokalizacji zdalnej. Nad tymi urządzeniami pieczę sprawuje IBM Spectrum Protect jako środowisko backupowe. Z pozostałą infrastrukturą komunikacja odbywa się z wykorzystaniem techniki iSCSI o prędkości 10Gb/s. O wyborze tego sprzętu zadecydowała jego wysoka moc obliczeniowa oraz łatwa możliwość rozbudowy przestrzeni dyskowej. Wysoka wydajność jest podstawową cechą tego serwera. Macierz umożliwia podłączenie kolejnych półek dyskowych (Disk Enclosure), co w bardzo wygodny i elastyczny sposób umożliwia rozszerzenie przestrzeni masowej optymalizując ją zarówno pod względem wydajnościowym jak i pojemnościowym.

Przed wdrożeniem rozwiązania w infrastrukturze uruchomiony został serwer testowy z pełnym oprogramowaniem pozwalający na zasadzie POC (Preview of Concept) zapoznanie się z możliwościami oprogramowania oraz przeanalizowaniem komunikacji ze wszystkimi obiektami zlokalizowanymi w środowisku.

Od momentu zakupu do uruchomienia nowego systemu minęły dwa tygodnie. Klient uzyskał także bardzo korzystne warunki serwisowe. W ramach 12-sto miesięcznego wsparcia powdrożeniowego zapewniamy pomoc w przypadku wystąpienia awarii.

Implementacja serwera i macierzy HP oraz oprogramowania ISP przez ITNS pozwoliły na maksymalne skrócenie RTO oraz wyeliminowanie przestojów w pracy z powodów awarii sprzętowej jak i programowej systemów działających w środowisku serwerowym.