13 stycznia 2017

Nowy serwer backupowy dla firmy z branży budowlanej.

Nasz klient działa na rynku branży budowlanej od 1992 roku. Jako firma handlowa specjalizuje się sprzedażą okuć budowlanych do okien drewnianych i PCV. Ze względu na ogromny popyt i zainteresowanie klientów obecnie posiada oddziały na terenie całej Polski.

Infrastruktura serwerowa opiera się w głównej mierze na wirtualizacji w oparciu o technologię Hyper-V. Zawiera wiele typów aplikacji, które wymagają elastycznego podejścia do wykonywania kopii zapasowych. Dotychczasowy system backupowy mocno się zdezaktualizował wraz z upływem czasu i z wymaganiami stawianymi przez nowe systemy pojawiające się wraz z rozbudową środowiska. Głównymi celami inwestycji miały być:

  • zapewnienie pełnej ochrony plików, serwerów oraz baz danych z założoną retencją dla najnowszych systemów serwerowych,
  • zapewnienie backupów off-site wykorzystując istniejący w infrastrukturze napęd taśmowy,
  • optymalne wykorzystanie infrastruktury serwerowej.

Uznaliśmy, że najlepszym wyjściem będzie implementacja serwera HP DL80 Gen9 z trzema dyskami 3 TB pozwalającymi w pełni zaspokoić wymagania odnośnie repozytorium backupowego. Wysoka moc obliczeniowa w połączeniu z wydajną pamięcią operacyjną pozwoliły w znaczny sposób skrócić zadania wykonywane przez aplikację kopii zapasowych. Sercem tego procesu jest IBM Spectrum Protect. Oprogramowanie to udostępnia funkcje obsługi kopii zapasowych, obrazów stanu, archiwizacji, odtwarzania, zarządzania miejscem w pamięci masowej, a także mechanizmy odtwarzania komputerów całkowicie pozbawionych oprogramowania oraz usuwania skutków awarii.  Dodatkowym elementem, który został zintegrowany jest dotychczasowy napęd taśmowy LTO-5 pozwalający na wykonywanie kopii off-site najwrażliwszych danych i przechowywanie ich w banku.

Przed wdrożeniem rozwiązania wykonaliśmy serię testów wydajnościowych oraz pojemnościowych pozwalających dokonać estymacji parametrów nowego serwera. Kiedy uzyskaliśmy pewność, że zaproponowana przez nas opcja zapewni firmie satysfakcjonujące rezultaty, rozpoczęliśmy proces wdrożeniowy.

Od momentu zakupu do uruchomienia nowego systemu minęły dwa tygodnie. Nasz klient otrzymał również bardzo korzystne warunki serwisowe. Oprócz 12-sto miesięcznej opieki powdrożeniowej pozyskał również stały nadzór nad środowiskiem backupowym.

Implementacja serwera HP wraz z oprogramowaniem IBM Spectrum Protect przez ITNS zapewniły większy poziom bezpieczeństwa oraz zredukowały czas potrzebny na przywrócenie pełnej funkcjonalności w przypadku odtwarzania awaryjnego (Disaster Recovery). Skalowalność wdrożonego rozwiązania umożliwia łatwą rozbudowę infrastruktury informatycznej w przyszłości.