21 września 2004

Nowości SurfControl w ITNS – SurfControl Web Filter 5.0 SurfControl Web Filter – to aplikacja, która zarządza dostępem do stron WWW oraz zatrzymuje niedozwolone treści dostające

Nowości SurfControl
w ITNS – SurfControl Web Filter 5.0
SurfControl Web Filter – to aplikacja, która zarządza dostępem do stron WWW oraz zatrzymuje niedozwolone treści dostające się do sieci firmy przez Internet. Do najnowszej wersji programu wprowadzona została nowa kategoria „program szpiegujący”. Dzięki niej, Web Filter 5.0 identyfikuje i monitoruje strony WWW, będące źródłem programów szpiegujących lub wyświetlających reklamy oraz chroni przed pobraniem tych niebezpiecznych czy niechcianych aplikacji.

W nowej wersji udoskonalono kluczowy komponent aplikacji Web Filter – Virtual Control Agent (VCA). Wykorzystuje on mechanizmy sztucznej inteligencji do dynamicznego identyfikowania, śledzenia i kategoryzowania szkodliwych, a wcześniej nie zaszeregowanych stron WWW. Nowy VCA sprawia, że Web Filter 5.0 jest bardziej dokładny i efektywny w procesie wykrywania i filtrowania groźnych stron WWW niż jego poprzednicy.

Web Filter 5.0 posiada również nowe funkcje administracyjne. Uaktualniony mechanizm raportowania daje administratorom IT możliwość delegowania obowiązków zarządzania systemem na inne osoby pracujące w zdalnych lokalizacjach. Dodatkowo, nowa wersja Web Filter wyposażona jest w pojedynczą konsolę zarządzającą, która umożliwia podgląd pracy wszystkich zainstalowanych w firmie aplikacji SurfControl z jednego miejsca.

SurfControl Instant Message Filter 2.5
SurfControl Instant Message Filter 2.5 jest odpowiedzią na zagrożenia będące efektem coraz powszechniejszego korzystania z komunikatorów internetowych oraz programów wymiany plików w miejscach pracy. Z badania American Management Association wynika, że 31 proc. respondentów używa komunikatorów internetowych w firmie. Aż 78 proc. z nich pobiera z internetu bezpłatne oprogramowanie do komunikatorów internetowych bez świadomości wynikających z tego zagrożeń.

Instant Message Filter w wersji 2.5 obsługuje większą ilość komunikatorów internetowych, w tym najnowsze wersje protokołów AOL, ICQ, MSN, Yahoo!, Sametime/AOL (AIM). Wspiera też główne protokoły umożliwiające wymianę plików takie, jak: WinMX, OpenNapster i BitTorrent, jak również interfejsy chatów. Program umożliwia również automatyczną aktualizację o najnowsze protokoły.

Nowy Instant Message Filter może zostać uruchomiony na tym samym serwerze, na którym pracuje Web Filter. Udoskonalono w nim również funkcje raportowania. Administratorzy sieci mogą teraz śledzić wykorzystanie komunikatorów internetowych przez pracowników według nowych kryteriów (m.in. liczby zablokowanych sesji dla poszczególnych użytkowników).

SurfControl Mobile Filter
Mobile Filter umożliwia przedsiębiorstwom filtrowanie prób dostępu do internetu dokonywanych przez zdalnych i mobilnych pracowników bez względu na to, gdzie pracują oraz w jaki sposób łączą się z siecią korporacyjną. Program składa się z dwóch komponentów: aplikacji instalowanej na serwerze w firmie oraz programów uruchamianych na mobilnych urządzeniach. Zainstalowany na każdym urządzeniu mobilnym klient sieciowy (thin client) łączy się ze swoim odpowiednikiem zainstalowanym na serwerze, który z kolei sprawdza, czy zdalne próby dostępu do internetu są zgodne z regułami polityki bezpieczeństwa w firmie. Aktywność mobilnych pracowników w sieci może być monitorowana przez administratorów z wykorzystaniem tej samej konsoli zarządzającej, która jest używana do monitoringu działalności użytkowników pracujących w obrębie sieci LAN.

Wprowadzenie nowego produktu na rynek jest związane z gwałtownym wzrostem mobilnego stylu pracy, który w połączeniu z rosnącą ilością zagrożeń internetowych, tworzy słabe punkty w sieciach korporacyjnych. Według firmy badawczej Jupiter Research 57 proc. firm amerykańskich korzysta obecnie z mobilnych sieci bezprzewodowych, podczas gdy dodatkowe 22 proc. zamierza zainstalować technologie bezprzewodowe do końca 2004 roku. Rosnąca popularność komputerów przenośnych dodatkowo wzmacnia ten trend. W 2003 roku, po raz pierwszy sprzedaż komputerów przenośnych przekroczyła sprzedaż komputerów stacjonarnych – podała firma badawcza NPD Group. Rośnie również ilość bezprzewodowych publicznych punktów dostępowych do internetu (hot spot). Ich liczba w samych Stanach Zjednoczonych przekracza dziś 3000.

Licencja SurfControl Web Filter 5.0 dla jednego użytkownika kosztuje około 21 EURO, SurfControl Instant Message Filter 2.5 – ok. 11 EURO. Cena aplikacji SurfControl Mobile Filter instalowanej na serwerze wynosi 2800 EURO oraz ok. 8 EURO dla każdego mobilnego użytkownika. Wszystkie ceny zostały oszacowane w przypadku zakupu licencji dla 500 użytkowników.