6 stycznia 2009

Nowe serwery blade z procesorem Power 6

Nowe serwery blade z procesorem Power 6

IBM BladeCenter JS12 to młodszy brat dostępnego już od kilku miesięcy serwera typu blade, opartego o procesor Power 6.
JS12 wchodzi naprzeciw potrzebom Klientów, którzy nie potrzebowali aż czterech procesorów, tak jak ma to miejsce w JS22. Jak się okazało, kluczowa jest ilość pamięci RAM oraz zasób dyskowe. JS22 to tylko jeden dysk twardy (żadnego Mirroringu) i do 32 GB pamięci RAM. JS12 umożliwia stworzenie mirroru na dwóch wewnętrznych dyskach oraz obsługuje do 64 GB pamięci RAM.

IBM Power 560 Express jest nową maszyną, klasyfikującą się pomiędzy maszynami 550 oraz 570. w urządzeniu zastosowane zostały nowe układy 4-way składał się tak naprawdę z dwóch modułów krzemu, na każdym po dwa rdzenie. Power 560 może zostać wyposażona w cztery, osiem lub szesnaście procesorów P6@3.6 GHz, do 384 GB pamięci RAM i mieści sie w 4U.

IBM Power 595 P6@5.0 GHz zostało nieco odświeżone. Wersja z procesorami power 6, taktowanymi zegarem 5 GHz obsługuje teraz do 4 TB pamięci RAM, czyli dwa razy więcej. Możliwe, że wymiana zakupionego wcześniej 595, obsługujących do 2TB RAM będzie przeprowadzona jako cost free replacement, jednakże nie jest to informacja potwierdzona

.

Live Mobility to możliwość przenoszenia działającch partycji AIX oraz Linux, wraz z aplikacjami, z jednego fizycznego serwera do drugiego, bez ograniczania dostępu do usługi. Live Mobility dostępne jest na procesorach Power 5 i nowszych.

NPIV czyli N_PORT ID Virtualization, to nic innego jak wirtualne Fibre Channel.
Do tej pory dostęp do zewnętrznych zasobów dyskowych był możliwy tylko przez VIO Server, z wykorzystaniem Virtual SCI. Wymagania dla NPIV to procesor Power 6, VIO Server w wersji 2.1 oraz system AIX 6.1 TL 2 lub AIX 5.4 TL 9. Obsługa bpiv przez ibm i oraz linux planowana jest na rok 2009.