19 września 2019

Najnowszy komputer Fujitsu Esprimo G558 o miniaturowych gabarytach!

Postępująca miniaturyzacja sprzętu IT nie ominęła także komputerów osobistych. A jaki powinien być komputer klasy PC? Może taki jak zaprezentowany niedawno Fujitsu Esprimo G558? Cała jego moc obliczeniowa została upakowana w niewielkim pudełku, które w interesujący sposób jest w stanie zaadaptować się do niemal każdej przestrzeni biurowej. Zachowując przy tym wysokie parametry ergonomii, energooszczędności i funkcjonalności.

Gabaryty

W przestrzeniach biurowych wciąż przeważają komputery PC w klasycznej formie obudowy typu tower, ewentualnie jej nieco pomniejszonej wersji typu SFF. Fujitsu od lat oferuje zarówno klasyczne konstrukcje jak i urządzenia o znacznie zredukowanych gabarytach jak linia komputerów Esprimo Q. Żaden z nich nie osiągnął jednak skali miniaturyzacji osiągniętej w modelu Esprimo G558, który przy objętości znacznie poniże 1 litra sześciennego i wymiarach ok. 150 x 165 x 36 mm może zostać zainstalowany pod blatem biurka, przytwierdzony za monitorem czy zamocowany na ścianie. Jego obudowa jest tak mała, że w klasycznej obudowie peceta typu tower zmieściłyby się dwa tuziny Esprimo G558!

original-98fddf8815fcc1f51a5733339309c49b

Wydajność

Fujitsu Esprimo G558 bazuje na najnowszych procesorach Intela ósmej generacji, obsługuje do 32 GB pamięci RAM DDR4 i pozwala na instalację superwydajnych dysków SSD PCIe w formacie M.2 o pojemności do 1 TB i jednocześnie tradycyjnych dysków SSD i HDD w formacie 2,5 cala.

Łączność i elastyczność

Esprimo G558 wyposażony jest we wszystko, co potrzebne do codziennej pracy. Nie zabrakło złącz HDMI i DisplayPort, klasycznego gniazda sieciowego LAN oraz bezprzewodowych kart WLAN czy Bluatooth 5. Znajdziemy tu aż sześć klasycznych gniazd USB, w tym trzy USB 3.1, a oprócz tego nowoczesne złącze USB-C, dzięki któremu ten niewielki komputerek zyskuje niemal nieograniczone możliwości rozbudowy. Możemy zatem podłączyć do niego replikator portów, drugą kartę sieciową, adapter z USB-C na VGA dla zachowania kompatybilności ze starszymi wyświetlaczami.

Bezpieczeństwo i energooszczędność

Możliwość zablokowania sesji Windows czy automatycznego uśpienia komputer po wykryciu nieobecności użytkownika przed ekranem monitora to funkcje, które zaspokajają dwie, ważne potrzeby nowoczesnej infrastruktury IT. Z jednej strony, zapewniają dbałość o bezpieczeństwo danych, a z drugiej energooszczędność przekładającą się na niższe koszty eksploatacji i ochronę środowiska naturalnego. Połączenie tych cech sprawia, że Esprimo G558 staje się idealnym rozwiązaniem nie tylko do nowoczesnego biura, ale również innych scenariuszy biznesowych takich jak Digital Signage, kiosk, stanowiska produkcyjne (np. w fabrykach) czy recepcja.