9 marca 2017

Jak uniknąć mobilnych niebezpieczeństw stwarzanych przez urządzenia pracowników?

Obecnie w Polsce na jednego mieszkańca przypada 1,5 telefonu komórkowego. Coraz to większa liczba pracowników zarówno w Polsce jak i na świecie wykorzystuje posiadane przez nich prywatne urządzenia do pracy biurowej. Pracownicy wykorzystujący sprzęt prywatny oczekują dostępu do prywatnej korespondencji oraz pełnej swobody w wykorzystywaniu sprzętu służbowego.  Z badań przeprowadzonych przez Adecco dowiadujemy się iż, 30% pracowników w USA i Europie to wolni strzelcy, który wykonując powierzone im zlecenia korzystają  z własnego sprzętu. Pracownicy podczas swojej pracy bardzo często wykorzystują aplikacje zainstalowane na urządzeniach mobilnych. Musimy  zdać sobie sprawę z tego, że 66% pracowników codziennie używa swoich smartfonów i tabletów do pracy. Urządzenia te jednak jak wiele innych są narażone na ataki hakerskie.

Zagrożeniami, które mogą przysporzyć wiele kłopotów małym firmom a nawet dużym przedsiębiorstwom to przede wszystkim:

Spyware – oprogramowanie szpiegujące

Trojan – jest to program, który daje niepożądanym osobom dostęp do niektórych funkcji telefonu,

Backdoor – umożliwia przestępcom dostęp do urządzenia na poziomie administratora.

Według danych z raportu „State of Mobile App Security” przeprowadzonego przez Arxan Technologies aż 87% w systemie IOS i 97% płatnych aplikacji w systemie Android zostało już zhakowane a 55% firm nie ma wdrożonej polityki dotyczącej programów zainstalowanych na urządzeniach mobilnych. Dane przetrzymywane w chmurze są celem dla hakerów, którzy bez problemu mogą wykraść nasze dane, numery, hasła przejmując kontrolę nad urządzeniem służbowym. Brak odpowiedniego zabezpieczenia informacji przyczynił się  do poniesienia start finansowych i utraty reputacji nawet tak dużych przedsiębiorstw jak British Airways czy Europejski Bank Centralny. Każda aplikacja, nawet ta pobrana z legalnego źródła może być potencjalnym zagrożeniem dla naszego biznesu.

Warto się jak najszybciej zabezpieczyć przed działaniami hakerów.  System MaaS360 od IBM jest narzędziem dostępnym w chmurze obliczeniowej, dzięki któremu będziemy w stanie zarządzać aplikacjami oraz urządzeniami. MaaS360 zapewnia bezproblemowy dostęp do danych wszystkim pracownikom ale przede wszystkim pozwala nam chronić cenne informacje w sposób dopasowany do potrzeb organizacji. Zaletą systemu jest również możliwość automatycznej integracji z najczęściej wykorzystywanymi aplikacjami takimi jak: Gmail, Office360 czy Microsoft Exchange. Pakiet IBM oferuję również pogłębioną kontrolę nad urządzeniami mobilnymi.

Całość artykułu znajdziesz pod tym linkiem

(W artykule do pobrania raport IBM na temat IBM MaaS360)