14 maja 2005

IBM obrał kierunek na Firefox IBM podjął działania, które mają ułatwić pracownikom zdobycie i korzystanie z przeglądarki Firefox. Generalnie firma dąży do zmniejszenia

IBM obrał kierunek na Firefox
IBM podjął działania, które mają ułatwić pracownikom zdobycie i korzystanie z przeglądarki Firefox. Generalnie firma dąży do zmniejszenia swojej zależności od zastrzeżonych produktów m.in. programów Microsoft.


Obecnie nieco ponad 10% pracowników IBM używa w pracy Firefoxa. Wkrótce może się to zmienić, gdyż koncern udostępnił tę przeglądarkę na swoich wewnętrznych serwerach i szkoli personel help-desk w zakresie szczegółów technicznych.

Poparcie, jakie IBM wyraził dla Firefoksa jest jednym z bardziej znaczących sygnałów, które mówią o zaufaniu do wolnego oprogramowania i otwartych standardów w przemyśle.


Brian Truskowski z IBM powiedział, ze rozwiązania open-source dają większy komfort, bo bez problemów współpracują z niezależnymi produktami. Dodał także, że IBM będzie w przyszłości unikał stosowania rozwiązań zastrzeżonych.

Wykorzystanie Firefox ma również obniżyć koszty oprogramowania. Przedsiębiorstwo będzie mogło używać wolnych, darmowych rozszerzeń do przeglądarki w miejsce zastrzeżonych i płatnych rozwiązań.


Stacy Quandt, analityk z Robert Frances Group potwierdza, że IBM wyraźnie dąży do stosowania niezależnych rozwiązań i dodatkowo chce zwrócić uwagę rynku na ich istnienie.