17 czerwca 2010

Fortinet ostrzega przed botnetem Pushdo i luką w PDF

Fortinet ostrzega przed botnetem Pushdo i luką w PDF

Fortinet opublikował najnowszy raport z cyklu Threatscape zawierający zestawienie najważniejszych zagrożeń sieciowych na świecie zidentyfikowanych przez laboratoria FortiGuard w maju tego roku.

Raport Threatscape za maj 2010 wskazuje, że głównym zagrożeniem dla systemów informatycznych w ubiegłym miesiącu była luka w systemie PDF, rozpowszechniana w sieci poprzez intensywne kampanie spamowe. Nieszczelność ta, po raz pierwszy została ujawniona na blogu Didiera Stevensa 29 marca tego roku jako CVE-2010-1240, a obecnie jest rozprzestrzeniania za pośrednictwem wielu złośliwych dokumentów i zidentyfikowana przez analityków Fortineta jako PDF/Pidief.BV!exploit. Pomimo tego, że nie zostały jeszcze udostępnione łatki uszczelniające lukę, firma Adobe zaleciła stosowanie strategii łagodzenia jej skutków na swoim blogu. Do dalszej walki z zagrożeniem Fortinet rekomenduje wdrożenie systemu zapobiegania włamaniom i oprogramowania antywirusowego. Nieszczelność została sklasyfikowana na drugim miejscu w ogólnej aktywności złośliwego oprogramowania w tym miesiącu, tuż za botnetem Pushdo.

W przypadku PDF/Pidief.BV, kliknięcie przycisku „open” będzie oznaczało najpierw wykonaniu skryptu VBScript a następnie załadowanie złośliwego oprogramowania, które wystawi system na niebezpieczeństwo.

Dużym zagrożeniem są w dalszym ciągu botnety takie, jak Gumblar, Sasfis, Pushdo, Cutwail, które wciąż utrzymują się na listach TOP 10 kluczowych niebezpieczeństw sieciowych, ale nieustannie pojawiają się nowsze botnety. Przykładowo, botnet CMultiLoader, który po raz pierwszy został wykryty w kwietniu, w nowej wersji W32/CMultiLoader.A, znalazł się już na 6 miejscu rankingu najgroźniejszych złośliwych programów. Od początku roku całkowita liczba wykrytego złośliwego oprogramowania utrzymuje się na stałym poziomie, z niewielką tendencją wzrostową. Oznacza to więcej odmian szkodliwych programów krążących w cyberprzestrzeni.

Statystyki najważniejszych zagrożeń maja tego roku opracowano w laboratoriach FortiGuard na podstawie danych zebranych przez urządzenia FortiGate® i systemy wywiadowcze z całego świata.

Pełna wersja raportu Threatscape zawierająca rankingi zagrożeń w różnych kategoriach znajduje się na stronie www.fortiguard.com/report/roundup_may_2010.html. Informacje o aktualnych zagrożeniach można znaleźć na stronie FortiGuard Center lub dodać je do RSS. Dodatkowe komentarze na temat technologii bezpieczeństwa i analizy zagrożeń można przeczytać na blogu blog.fortinet.com. Informacje dotyczące FortiGuard Subscription Services dostępne są na stronie www.fortinet.com/products/fortiguard.html. Klienci korzystający z Fortinet FortiGuard Subscription Services są już chronieni przed zagrożeniami, zawartymi w niniejszym sprawozdaniu.