30 stycznia 2009

Citrix i Intel tworzą rozwiązanie do wirtualizacji oparte na systemie Xen BOSTON

Citrix i Intel tworzą rozwiązanie do wirtualizacji oparte na systemie Xen BOSTON – 26 stycznia 2009 r. – Citrix Systems Inc. zawarł umowę z firmą Intel, na podstawie której opracuje pierwsze w branży rozwiązania dostarczania aplikacji i pulpitów zoptymalizowane pod kątem komputerów stacjonarnych z układami Intel Core 2 oraz laptopów z Centrino 2 i technologii Intel vPro.

Rozwiązanie wirtualizacyjne, wykorzystujące mechanizm typu hypervisor, zaoferuje użytkownikom zalety bogatego, spersonalizowanego środowiska PC.

Podstawowym elementem nowego rozwiązania Citrix Systems będzie desktopowy hypervisor bazujący na rozwiązaniu Xen, zoptymalizowany pod kątem technologii Intel Virtualization oraz innych elementów technologii Intel vPro. Nowy kliencki hypervisor, umożliwi dynamiczne strumieniowanie centralnie zarządzanych, desktopów, a także wszystkich powiązanych aplikacji, bezpośrednio do bezpiecznej, izolowanej maszyny wirtualnej (VM). Nowa technologia trafi na rynek w postaci rozwiązania Citrix Systems, znanego na razie pod nazwą kodową „Project Independence”.

W przeciwieństwie do serwerowych technologii wirtualizacji desktopów, nowe podejście tworzy cache dla pulpitów i aplikacji oraz uruchamia je bezpośrednio na kliencie PC. Przekłada się to na wysoką wydajność, bogatą grafikę i pełną mobilność dla użytkowników komputerów przenośnych, gdy nie mają oni dostępu do sieci. Centralizacja desktopów i zarządzanie aplikacjami wraz z bezpiecznym, spersonalizowanym i mobilnym środowiskiem pracy pozwoli firmom zmniejszyć szybko rosnące koszty zarządzania pracą mobilnych pracowników. Jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo i zapewniając stały dostęp do aplikacji korporacyjnych dla użytkowników produktów Citrix Systems oraz Intel.

Citrix i Intel wspólnie kierują pracami nad rozwojem otwartego hypervisora Xen. Obejmując mechanizmami współpracy urządzenia klienckie zyskujemy możliwość bezpośredniej komunikacji między naszą infrastrukturą Citrix Delivery Center a milionami urządzeń z układami Intela. Zmienia to zasady gry w obszarze wirtualizacji desktopów, w sposób korzystny dla klientów obydwu firm.” – powiedział N. Louis Shipley, wiceprezes grupy i dyrektor generalny w grupie produktowej XenServer, Citrix Systems.

„Celem naszej współpracy jest stworzenie klienckiego rozwiązania wirtualizacyjnego, które będzie zapewniać doskonałe osiągi w każdej z istotnych kategorii, od łatwego, centralnego zarządzania obrazami aż po bogate funkcjonalnie, mobilne środowisko pracy” – powiedział Gregory Bryant, wiceprezes, Intel Business Client Group, a także dyrektor generalny, Digital Office Platform Division. „Rozwiązanie to rozszerzy także możliwości technologii Intel vPro w dziedzinie zarządzania i bezpieczeństwa, pomagając tym samym zmniejszyć koszty, a jednocześnie oferując narzędzia zwiększające wydajność pracy.”

Przeniesienie wirtualizacji Xen na urządzenia klienckie.

Nowy hypervisor Xen zostanie zoptymalizowany pod kątem wirtualizacji czysto sprzętowej oraz osadzony w postaci niewielkiego komponentu w korporacyjnych komputerach przenośnych lub stacjonarnych. Jego instalacja będzie również możliwa w istniejących systemach klienckich, mających już zainstalowany system operacyjny.

Architektura hypervisora Xen została opracowana jako otwarty standard przez ponad pięćdziesięciu czołowych dostawców sprzętu, oprogramowania i systemów bezpieczeństwa w ramach inicjatywy Xen Client Initative. Jej zadaniem jest praca na rzecz rozwoju rozwiązań wykorzystujących mechanizmy Xen, przeznaczonych dla środowisk klienckich. Od początku zakładano, że ma obsługiwać jak najszerszą gamę urządzeń i chipsetów – od superkomputerów aż po palmtopy. W efekcie powstała architektura, gwarantująca silną izolację między wirtualnymi maszynami działającymi na jednym urządzeniu jednocześnie umożliwiająca przekazanie kontroli nad urządzeniem bezpośrednio do klienta w sposób, który nie obniża bezpieczeństwa.

Wbudowana wirtualizacja po stronie klienta – narzędzia dla producentów PC.

Dzięki współpracy firm Citrix Systems oraz Intel producenci komputerów PC po raz pierwszy uzyskają możliwość „wbudowania” wirtualizacji po stronie klienta w nowe komputery stacjonarnej i laptopy.

Koncern Dell zamierza przeprowadzić certyfikację tego produktu na swoich platformach komputerowych, a ponadto zapewnił wsparcie inżynieryjne w trakcie projektowania i testów nowej technologii.

O technologii Intel vPro

Technologia Intel vPro, oferuje nie tylko wirtualizację, lecz także unikalną gamę funkcji do zdalnego zarządzania i zwiększania bezpieczeństwa. Dzięki wbudowanym mechanizmom możliwe jest np. rozwiązywanie problemów, jak również naprawa komputera nawet wówczas, gdy system operacyjny lub dysk twardy zostały zablokowane.

Dostępność

Wprowadzenie na rynek nowego produktu zaplanowano na drugą połowę 2009r.