2 lutego 2005

Blue Coat wzmacnia ochronę przed programami szpiegującymi Blue Coat wzmocnił istniejące rozwiązanie ochrony przed aplikacjami spyware ze względu na rosnące zagrożenie

Blue Coat wzmacnia ochronę przed programami szpiegującymi

Blue Coat wzmocnił istniejące rozwiązanie ochrony przed aplikacjami spyware ze względu na rosnące zagrożenie programami szpiegującymi. Producent dodał do istniejącej bazy danych skategoryzowanych treści internetowych dwie nowe kategorie filtrowania adresów URL.

Pierwsza z nich umożliwia identyfikację źródeł oprogramowania szpiegującego, pochodzącego z zewnętrznych stron internetowych. Pozwala kontrolować i blokować ruch, którego celem jest zainstalowanie tego typu oprogramowania na komputerach użytkowników sieci, nie blokując jednakże całkowicie dostępu do danej strony. Dzięki drugiej nowej kategorii można zlokalizować i zablokować adresy docelowe, z którymi zainstalowane na stacjach roboczych programy spyware próbują się komunikować.

Kombinacja tych dwóch kategorii pozwala przedsiębiorstwom wdrożyć politykę bezpieczeństwa, skutecznie chroniącą przed zagrożeniami typu spyware. Co więcej odbywa się to bez całkowitego blokowania dostępu do zbyt dużej ilości stron WWW. Dzięki temu rozwiązanie nie obniża wyraźnie komfortu korzystania z internetu użytkownikom sieci.

Blue Coat wprowadził również wstępnie zdefiniowane raporty, które dają administratorom IT podgląd ruchu programów szpiegujących w sieci. Wyszukiwanie infekcji może odbywać się na poziomie oddziałów, grup roboczych oraz indywidualnych użytkowników. Nowe raporty Blue Coat pokazują w przejrzysty sposób, które miejsca w sieci zostały zarażone programami spyware.

Kompletne rozwiązanie Blue Coat do ochrony przed programami szpiegującymi składa się z urządzeń ProxySG i ProxyAV. Pierwsze blokują instalację programów szpiegujących oraz dostęp do stron internetowych o zawartości związanej z rozpowszechnianiem aplikacji spyware. Drugie skanują treści WWW w poszukiwaniu sygnatur programów szpiegujących. Dlatego w celu zwiększenia prewencyjnej ochrony, Blue Coat poleca użytkowanie zintegrowanych rozwiązań ProxySG i ProxyAV.

Rozwiązania Blue Coat wzbogacone o nowe kategorie filtrowania URL oraz dodatkowe opcje raportowania dostępne są w ofercie Veracomp, który jest autoryzowanym dystrybutorem Blue Coat w Europie Środkowowschodniej.

Informacje o Blue Coat Systems
Amerykański dostawca specjalizowanych urządzeń z serii ProxySG i ProxyAV zabezpieczających komunikację prowadzoną za pośrednictwem internetu. Wśród funkcji systemu znajdują się: filtrowanie URL, kontrola antywirusowa, zabezpieczanie treści, zarządzanie szerokością pasma oraz wykrywanie złośliwych programów. Z 18,000 urządzeń Blue Coat korzysta obecnie ponad 3,500 użytkowników na świecie. Centrala Blue Coat mieści się w Sunnvale w USA. Według IDC Blue Coat jest liderrm rynku urządzeń do bezpiecznego zarządzania zawartością z 33 proc. udziałem. IDC przewiduje, że rynek ten wrośnie do 1,6 miliarda USD w 2007 roku.

  • Spyware to programy komputerowe, których celem jest szpiegowanie działań użytkownika komputera. Programy te gromadzą informacje o użytkowniku i wysyłają je często bez jego wiedzy i zgody autorowi programu. Do takich informacji należeć mogą: adresy WWW stron internetowych odwiedzanych przez użytkownika, dane osobowe, numery kart płatniczych, hasła, dane o komputerze (system operacyjny, przeglądarka internetowa), zainteresowania użytkownika (np. na podstawie wpisywanych słów w oknie wyszukiwarki), adresy email. Programy te czasami mogą wyświetlać lub rozsyłać reklamy. Do najbardziej znanych programów tego typu należą: Alexa, Aureate, Cydoor, Gator, Promulgate, SaveNow. Programy tego typu zaliczane są do kategorii Malware. W chwili obecnej funkcjonują one niemal wyłącznie w środowisku Microsoft Windows.