4 kwietnia 2005

BlackLight – nowa technologia F-Secure Technologia BlackLight została opracowana przede wszystkim w celu zabezpieczania komputerów przed programami 'rootkit’. Hakerzy

BlackLight – nowa technologia F-Secure

Technologia BlackLight została opracowana przede wszystkim w celu zabezpieczania komputerów przed programami 'rootkit’. Hakerzy wciąż pracują nad nowymi sposobami włamań do komputerów i serwerów. Ostatnim krokiem jest stosowanie programów 'rootkit’. Programy te mogą instalować konie trojańskie i rejestratory kodów niewidoczne dla użytkownika. Złośliwy kod jest ukryty w taki sposób, aby nie mógł go wykryć system operacyjny, ani żaden z programów zabezpieczających.


F-Secure opracował nową technikę wykrywania i eliminowania trzonu programów 'rootkit’. Obecnie producent jest gotowy do przedstawienia pierwszej wersji Beta technologii usuwania programów 'rootkit’ – BlackLight Rootkit Eliminate Technology. BlackLight pozwala wykrywać i usuwać pliki, polecenia i procesy niewidoczne dla systemu operacyjnego i niewykrywalne dla programów zabezpieczających.

„Istniejące programy antywirusowe i chroniące przed programami szpiegującymi nie są w stanie wykryć i zatrzymać działania 'rootkit’, jesteśmy więc pewni, że administratorzy i specjaliści IT docenią nowy poziom zabezpieczania” – mówi Pirkka Palomaki, wiceprezes ds. badań i rozwoju w F-Secure. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z technologii BlackLight oraz jej możliwości”.


Kluczowe właściwości technologii BlackLight

  • Zdolność wykrywania i usuwania z komputera aktywnych programów 'rootkit’
  • Przedstawianie użytkownikowi jedynie informacji na temat obiektów przejętych przez 'rootkit’ bądź plików ukrytych przez program, bez podawania zbędnych danych
  • Możliwość wykorzystania technologii w tle poprzez normalny system operacyjny. Inne dostępne skanery wymagają ponownego uruchamiania systemu podczas skanowania lub mogą wysyłać fałszywe informacje gdy system jest poddawany skanowaniu


  • Programy 'rootkit’ zostały uznane przez ekspertów bezpieczeństwa za jedno z największych zagrożeń przyszłości. Przykładowo system operacyjny Windows XP jest niezdolny do pokazania plików i procesów uruchamianych przez programy 'rootkit’. Użytkownicy są nieświadomi ich działania. Tego typu utajnione programy są przypuszczalnie tworzone na użytek szpiegostwa przemysłowego.

    „Rozbudowane programy 'rootkit’ zagrażające komputerom działającym pod Windowsem są potencjalnie początkiem ogromnego problemu, który pojawi się w przyszłości” – twierdzi Mikko Hypponen, dyrektor działu badań nad zagrożeniami w F-Secure. „Programy 'rootkit’ uzyskują dostęp do wszystkich zasobów systemu i mogą działać w niewidoczny sposób. Penetrują osobiste komputery i serwery poprzez wirusy lub słabe punkty. Po umieszczeniu swojej zasadniczej treści 'rootkit’ jest niewykrywalny przez tradycyjne programy zabezpieczające, antywirusowe czy chroniące przed programami szpiegującymi. Nie może zostać także usunięty”.


    Produkty i rozwiązania działające w oparciu o technologię BlackLight będą wprowadzane na rynek w bieżącym roku. Rozszerzą aktualną ofertę F-Secure, która obejmuje centralnie zarządzane programy antywirusowe, zapory ogniowe, rozwiązania do wykrywania włamań oraz zabezpieczające przed programami szpiegującymi.

    Szczegółowe informacje na temat technologii BlackLight oraz jej wersja demonstracyjna dostępne są na stronie http://www.f-secure.com/blacklight/.


    Informacje o F-Secure Corporation
    Założona w 1988 roku w Finlandii firma jest dziś wiodącym dostawcą oprogramowania zabezpieczającego serwery, komputery stacjonarne i przenośne oraz urządzenia typu handheld przed atakami hakerów i wirusami komputerowymi. Centrala firmy mieści się w Helsinkach, a jej główny oddział w San Jose (USA). Pozostałe biura sprzedaży znajdują się w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji i Japonii. Z oprogramowania F-Secure korzystają największe na świecie korporacje, firmy telekomunikacyjne, linie lotnicze, siły zbrojne i administracja państwowa. Klientami firmy są m.in. Cap Gemini, Barclays Bank, Tesco, Glanbia, Deutsche Telekom, Aachener-Munchener, J&W, Honda, Tokyo-Mitsubishi Bank, Partek, ICL Invia, Sonera, Verizon.