14 stycznia 2005

Alvarion przyspiesza prace nad rozwojem sieci WiMAX 5 stycznia producent ogłosił, że zaprezentuje pierwsze mobilne rozwiązania WiMAX bazujące na założeniach standardu

Alvarion przyspiesza prace nad rozwojem sieci WiMAX

5 stycznia producent ogłosił, że zaprezentuje pierwsze mobilne rozwiązania WiMAX bazujące na założeniach standardu IEEE 802.16e jeszcze w tym roku. Premiera komercyjnej wersji planowana jest na rok 2006, czyli wówczas gdy wprowadzone zostaną na rynek pierwsze urządzenia mobilne obsługujące ten standard (komputery przenośne i palmtopy).

802.16e jest propozycją mobilnej wersji standardu bezprzewodowej transmisji danych. Zapewni jakość QoS (Quality of Service) aplikacjom wrażliwym na opóźnienia takim, jak transmisja głosu i wideo. Umożliwi przesyłanie danych między urządzeniami będącymi w ruchu i poruszającymi się z szybkością do 150 km na godzinę.

Według Zvi Slonimsky’ego, prezesa firmy Alvarion, mobilne sieci bezprzewodowe nowej generacji stanowią ogromną perspektywę rozwoju dla całej branży telekomunikacyjnej. Producent od lat angażuje się w rozwój sieci WiMAX, uczestnicząc w pracach organizacji IEEE i HiperMAN.

Alvarion jest światowym liderem w zakresie bezprzewodowego, szerokopasmowego dostępu do internetu (ponad 2 miliony wdrożonych jednostek w 130 krajach). Firma powstała z połączenia izraelskich potentatów w dziedzinie radiowej transmisji danych BreezeCOM i Floware. Jej rozwiązania przeznaczone są dla operatorów telekomunikacyjnych, dostawców internetu i przedsiębiorstw. Umożliwiają świadczenie usług transmisji i dostępu do danych poprzez bezprzewodowe sieci lokalne WLAN, sieci telefonii komórkowej, korporacyjne systemy VPN czy punkty publicznego dostępu do internetu (hotspot).

Firma jest znana z rozwiązań dedykowanych dla obszarów, w których zbudowanie tradycyjnej sieci teleinformatycznej jest niemożliwe albo bardzo trudne.

W 2003 roku przychody firmy Alvarion – światowego lidera rynku BWA (Broadband Wireless Access) wyniosły ponad 127 milionów USD, co oznacza 43 procentowy wzrost w porównaniu z 89 milionami USD w roku 2002.