22 lipca 2016

Nowe serwery i macierze dyskowe dla firmy z branży energetycznej.

Nasz klient działa na rynku branży energetycznej od 1996 roku. Specjalizuje się w budownictwie energetycznym i zatrudnia łącznie blisko 160 pracowników w czterech lokalizacjach.

Od początku działalności firmy użytkownicy wszystkich oddziałów obsługiwani byli przez centralną serwerownię. Powodowało to znaczne obciążenie infrastruktury informatycznej i problemy z transferami, klientowi zależało więc na jej rozbudowie. Głównymi celami inwestycji miały być:

  • eliminacja problemów z transferem danych,
  • zwiększenie płynności przebiegu procesów biznesowych,
  • optymalne wykorzystanie zasobów firmy.

Koszt zwykłej modernizacji starego systemu prawdopodobnie byłby podobny, jednak nie usprawniłaby ona pracy w tym samym stopniu, co jej rozbudowa. Uznaliśmy, że najlepszym wyjściem będzie implementacja dwóch serwerów IBM x3550 M3 oraz macierzy IBM System Storage DS3512 Express Dual Controller Storage. O wyborze tego właśnie sprzętu zadecydowała jego wysoka moc obliczeniowa oraz zaawansowane funkcje zarządzania energią i chłodzeniem. Wybrane serwery charakteryzuje niski pobór mocy przy wysokiej wydajności, dzięki temu można obsłużyć nawet najbardziej wymagające zadania obliczeniowe. Macierz, poprzez zwiększoną pojemność dysków, pomaga efektywniej skalować środowiska pamięci masowej oraz zapewnia wysoką wydajność i dostępność aplikacji.

Przed wdrożeniem rozwiązania wykonaliśmy serię testów wydajnościowych serwerów i sprawdziliśmy możliwości macierzy, posługując się aplikacjami podobnymi do tych używanych przez naszego klienta. Kiedy uzyskaliśmy pewność, że zaproponowana przez nas opcja zapewni firmie satysfakcjonujące rezultaty, rozpoczęliśmy proces wdrożeniowy.

Od momentu zakupu do uruchomienia nowego systemu minęły trzy tygodnie. Klient uzyskał także bardzo korzystne warunki serwisowe: spółka może zgłosić usterkę o dowolnej porze dnia i nocy, 24 godziny na dobę.

Implementacja serwerów i macierzy IBM przez ITNS pozwoliła na wyeliminowanie przestojów w pracy związanych z zakłóceniami transferu, obniżenie kosztów związanych z zasilaniem i chłodzeniem serwerów  oraz znacznie zwiększyła wydajność działania wszystkich oddziałów firmy. Skalowalność wdrożonego rozwiązania umożliwia łatwą rozbudowę infrastruktury informatycznej w przyszłości.